Yeni Başlayanlar İçin SEO Terimlerini öğrenelim

TÜM MERAKLILARI İÇİN SEO SÖZLÜĞÜ

Güzel bir site tasarladınız, içini de faydalı, güzel ve eğlenceli içerikler ile donattınız. Her şey çok güzel görünüyor derken birçok emek vererek gün yüzüne çıkardığınız site istediğiniz tıklama oranlarına ulaşamıyor. İşte burada bilmeniz gereken bir konu ortaya çıkıyor ki bu konuyu bilmeden ve uygulamadan sitenin başarılı olması çok zor. Setup34 olarak derlediğimiz SEO sözlüğü size başlangıç seviyesinde size yeterince yardımcı olacaktır. Bu yola çıkarken kafanızda iki soru var;

SEO Nedir?

SEO Terimleri Nelerdir ?

SEO (Search Engine Optimization) arama motorlarında sitenizin ilk sıralara yükselmesi için gerekli olan teknik kriterleri düzenleyen bir yapıdır.  Yani doğal bir şekilde sitenizin popülerliğini arttırmanın en bilinçli yolu olarak karşımıza çıkıyor.

SEO’yu web sitenize uygulamak için karşınıza sıkça çıkabilecek olan kavramları öğrenmeden bu işe başlamamanız için SEO sözlüğümüze bakmanızı öneririz.

SEO Terimleri

Dijital dünyanın nimetlerinden daha fazla yararlanmaya karar veren meraklılar için kurtarıcı niteliğinde bir terimler sözlüğü hazırladık.

Title

Türkçe karşılığı başlıktır. Web sitelerinde ana başlık yapısı ve linkleri adlandırmada kullanılır.

Meta Description

Sitenizde yer alan sayfalarla alakalı kısa bilgiler içerir.

Site Map

Arama motorlarının siteyi ziyaret ettiklerinde ilk baktıkları dosyalardan biridir. Site haritasında, site içinde olan tüm sayfaların linkleri yer alır. Arama motorları site haritası sayesinde daha hızlı hareket edebilirler.

H1 (Heading)

Heading terimi üretilen içerikte yer alan başlıklar ve özet kısım için kullanılır. Makalenin ana başlığı H1 etiketi ile belirtilirken, önem sırasına göre başlıklar H2, H3, H4 vs. Olarak adlandırılır.

blank

White Hat SEO

Arama motoru gerekliliklerine uyarak etik bir şekilde ve doğal yollarla üst sıralara ulaşma işlemidir.

Black Hat SEO

Arama motorunun zayıf noktalarından yaralanarak etik olmayan bir şekilde, doğal olmayan yollarda üst sıralara ulaşma işlemidir.

Pagerank

Google’ın site sıralamasında  web sitelerine verdiği değeri gösteren ve 1’den 10’a kadar olan bir değerdir.

Spam

Genel anlamı ile spam, gereksiz ve istenmeyen bilgi kirliliğidir. SEO yapmak için faydalı olabileceği düşünülen bazı işlemler spam yapılabilir. Spam olduğu anlaşılan tüm çalışmalar siteye zarar verir.

Rel

İçerikte verdiğiniz linkin sitenizle ilişkisini belirtir. Link verilen site ile veren site arasındaki bağlantı hakkında arama motorlarına bilgi verir.

Backlink

Sizin sitenizin dışında yer alan başka sitelerden, sitenize verilen linkler backlinktir. Organik yollarla alınan bu linkler marka bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmada yardımcı olur.

Hacklink

Sitelerin hacklenerek izin ve bilgi dışında link ekleme işlemidir. İlk olarak arama motorunda organik link olarak algılansa da sonrasında birçok olumsuz yan etkisi olacaktır.

blank

SEO sözlüğü önemli terimlerinden biri;

Keyword

Web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması için kullanılan anahtar kelimelerdir. Sitenizle ilgili bütün stratejinizin onun etrafında döndüğü bu terim doğru anahtar kelime seçildiği taktirde rakiplerinizin önüne hızlı bir şekilde geçmenizi sağlar.

RSS

Site içeriklerini anlık olarak yayına koyan bir sistemdir. Web sitelerinde belirli nitelikteki içerikleri kategorize ederek bu sistemle anlık yayın yapılabilir.

Onpage

Sayfa içinde kullanılan kelimeler ile SEO düzenlemelerini yapma işlemidir.

Offpage

Sayfa dışında kullanılan kelimelerdir. Daha çok site dışı SEO düzenlemeleri için kullanılan bir terimdir.  Backlink çalışmalarında da kullanılır.

Tag

Türkçe karşılığı etiket olan bu kavram, makale veya web sitelerinin anahtar kelimelerinin arama motorlarına bildirilmesi için kullanılır.

İndex- İndexleme

Web sitenizin arama motorunda gösterilmeye başlaması için kullanılan bir kavramdır. Ayrıca web sitenizin ana sayfasını tabir etmek için kullanılır.

Adwords

Google’ın reklam yayını için oluşturduğu aynı zamanda dünyanın en büyük ve etkili reklam ağıdır. Google ile çalışan birçok web sitesinde reklamınızın çıkmasını sağlar.

Adsense

Yine Google’ın reklamlar için kurduğu yayıncı uygulamasıdır. Bu uygulama ile sitenizin trafiğine göre reklam alabilir, bundan kazanç elde edebilirsiniz.

blank